• Home
  • /
  • Narozeniny
  • /
  • Dnes by slavil narozeniny Albrecht Dürer. Narodil se přesně před 545 lety

Dnes by slavil narozeniny Albrecht Dürer. Narodil se přesně před 545 lety

Dnes, před 545 lety, se v Norimberku narodil jeden z nejvýznamnějších umělců tzv. zaalpské renesance Albrecht Dürer.
Do dnešních dnů se nám od něj po celé Evropě zachovalo celkem 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, 246 dřevořezů a 188 maleb. Dürer se proslavil hlavně jako průkopník grafiky. Jeho úžasně detailní dřevořezy a mědiryty byly chloubou mnoha uměleckých sbírek své doby. Dürer na nich také velmi dobře vydělával. Dochovaly se záznamy, že cestoval po celé Evropě s kufrem plným svých grafik, které prodával významným šlechticům a obchodníkům. Albrecht byl opravdovým renesančním člověkem a průkopníkem mnoha uměleckých přístupů, které nám v dnešní době již připadají samozřejmé. Jako první například systematicky rozvíjí žánr autoportrétu, k dokonalosti dovádí akvarel a tisk a píše o svých poznatcích knihy. Byl ve své době tak vlivnou a dodnes fascinující osobností, že se mu mohl vyrovnat pouze jeho italský současník Leonardo da Vinci.

Albrecht Durer: Růžencová slavnost

Albrecht Durer: Růžencová slavnost

Co víc, nedozírných kvalit Albrechta Dürera si byl téměř o 100 let později vědom i samotný císař a sběratel Rudolf II., který vyslal až do Benátek obchodníky, aby pro něj získali Dürerovo nejvýznamnější dílo. Růžencovou slavnost z roku 1506. Rudolfovi vyslanci rozměrné plátno nakonec opravdu získali, přes Alpy převezli do Prahy a stalo se tak jednou z perel Rudolfových sbírek.
Slavný obraz nakonec přečkal nepřízeň staletí na Pražském hradě a i přes četné zásahy dávných restaurátorů se zachoval dodnes. Ve Šternberském paláci Národní galerie tak můžeme obdivovat jeden z pokladů evropské renesance.. 🙂

Napsat komentář