Za Frantou a Böhmem do Brna I.

Známá ilustrátorská dvojice Jiří Franta a David Böhm má v současnosti hned dvě výstavy v Brně. První z nich se nachází v jednom z rohů industriálních Strojíren Vaňkovka, kde čerstvě sídlí Fait Gallery. Ta zde převzala štafetu po Richard Adam Gallery, která se v rozlehlém prostoru specializovala převážně na výstavy mladé malby.

Jiří Franta & David Böhm: Slepcův sen, Fait Gallery, Brno

Jiří Franta & David Böhm: Slepcův sen, Fait Gallery, Brno

Fait Gallery se snaží nelehký prostor pojmout z trochu jiné perspektivy a nabídnout divákům nejen českou a slovenskou malbu, ale v celém spektru představit špičku ze současného umění celé střední Evropy. Proto jsme se hned na jedné z prvních výstav mohli setkat s objekty Ewy a Jacka Doroszenkových a v hlavní části výstavní haly s působivými instalacemi Kateřiny Vincourové.

Fait Gallery se rozhodla dát Frantovi s Böhmem příležitost představit se brněnskému publiku hned na začátku svého působení a zkušení umělečtí matadoři se na oplátku rozhodli návštěvníky překvapit netradičním pojetím své instalace a kreseb. Nejedná se totiž o klasickou ilustrátorskou výstavu. Franta s Böhmem jsou přeci jen experimentátoři a ve Fait gallery vytvořili zvláštní mix několika médií, kde kresba je jen jakousi pojící linií mezi vystavenými objekty. Najdeme zde zdeformované barevné busty, pěnové sochy odkazující ke kubismu a také velmi povedená videa, která jsou jakýmsi centrem výstavy a zároveň ji pomyslně rozdělují na dvě části. Navíc v prostoru kolem diváka levituje několik desítek oboustranných kreseb, nalepených na barevných podkladech. Útočí na nás nejen ostré barvy, nečekané nápisy, ale také znepokojivé počítačové koláže, které na první pohled působí vtipně, při jejich bližším zkoumání na nás ale koukají znetvořené pahýly nebo zdeformované obličeje. Výstava je zvláštní směsicí podnětů, které v divákovi zanechávají spíše nezodpovězené otázky a pocit nejistoty. Není jasné, na co byl kladen důraz. Pokud na základní tezi o vnitřním vidu bez nutnosti zrakových vjemů jak zmínil Viktor Čech v kurátorském textu, tak jsou v tomto případě stěžejními exponáty obě videa vhodně doplněná sochařskými objekty. Vystavené obrazy jim v tomto případě pouze sekundují a pozornost diváka spíše odpoutávají. Výstava je tedy opravdovým experimentem a pro autory s rovněž experimentem s dalšími médii. Méně náročný divák má druhou možnost spatřit umění Jiřího Franty a Davida Böhma v Moravské Galerii.

IMG_9868 3 IMG_9878 FullSizeRender 45 FullSizeRender 38

Napsat komentář