Jak pověsit obraz ?

Ať už jste si pořídili obraz proto, aby zaplnil konkrétní místo u Vás doma nebo jste ho prostě museli mít a o tom, kam ho umístíte, nebylo rozhodující – příjde chvíle, kdy ho budete muset pověsit. 🙂

Jak pověsit obraz ?

 

Pokud jste se rozhodli pro rám (čtěte: Jak zarámovat obraz), závěsný systém nemusíte řešit – už bude stačit jenom hřebík. Nezarámované dílo je však občas pořádný oříšek pověsit. 🙂

Obraz na plátně / dřevěné desce
Plátno bývá napnuté na dřevěném rámu, do kterého se jednoduše dají přitlouct nebo přištoubovat háčky, které za pár korun seženete v železářství nebo v rámařství.

Ukázka obrazových háčků

Ukázka obrazových háčků

Pokud si nejste jistí, že dokážete na zeď přitlouct dva hřebíčky alespoň přibližně vodorovně, zavěste obraz na provázek. Můžete si pak hrát s náklonem. Dva háčky přidělejte na strany rámu v horní polovině obrazu stejně daleko od horní hrany, mezi ně natáhněte mírně povolený provázek.

závěsný provázek | Zdroj: reddotblog.com, artbycedar.com

závěsný provázek | Zdroj: reddotblog.com, artbycedar.com

Obraz na tenké desce / kartonu

Obrazy na tenčích podkladech jsou většinou lehčí, proto stačí využití lepidla. Skvělou vychytávkou jsou samolepící háčky.
Háčky si také můžete jednoduše vyrobit sami. Stačí provázek, lepidlo a kus látky nebo obinadla. Buď se mohou vytvořit dva háčky po stranách (kousek provázku se přehne a konce se překryjí kusem látky potřeným lepidlem) nebo se podobně jako výše natáhne mírně uvolněný provázek po celé délce obrazu a na koncích se opět připevní kusem látky s lepidlem. Nezapomeňte měřit :-), a pak látku pořádně zatížit a nechat lepidlo několik hodin zaschnout. Místo provázku se dá využít také například síťka od ovoce/zeleniny.

Samolepící háčky | Zdroj: Hrst.cz | DIY sada

Samolepící háčky | Zdroj: Hrst.cz | DIY sada

Pověšení na zeď

Obraz můžete na zeď zavěsit klasicky na hřebík / šroub nebo na dva (raději s vodováhou). Šetrnější možností ke zdi jsou plastové háčky twenty, které většinou bohatě stačí – na obrazy do 20 kg. 🙂

Sofistikovanějším řešením je instalace obrazového závěsného systému. Ten počítá s tím, že se s obrazy bude časem pohybovat, budou se obměňovat a variovat. Jde o upevnění závěsné lišty na stěnu místnosti těsně pod strop. V liště se nacházejí háčky podobně jako na závěsy. Na háčky se připevní lanko nebo vlasec, za který se posléze zavěsí obraz. Výhodou je snadná změna výšky a umístění na zdi bez nutnosti dalších děr. Cena se pohybuje okolo několika set korun v závislosti na designu a velikosti lišt. Můžete zvolit „neviditelnou“ variantu bílé lišty a průhledného vlasce nebo systém naopak přiznat, což může také vypadat velmi esteticky.

Ukázky závěsných systémů na obrazy | Zdroj: Antiteq.com, arakawagrip.com, dointerieru.cz

Ukázky závěsných systémů na obrazy | Zdroj: Antiteq.com, arakawagrip.com, dointerieru.cz

Čtěte také: Jak zarámovat obraz?

 

Napsat komentář