Navštívili jsme Kunsthaus Zürich :-)

Cestou na ArtBasel 2016 jsme se zastavili také ve švýcarském Zurichu, kde jsme navštívili jedno z nejlépe vybavených uměleckých muzeí v Evropě – Kunsthaus Zurich.

Kunsthaus Zürich, zdroj: Wikimedia Commons

Kunsthaus Zürich, zdroj: Wikimedia Commons

Tato instituce uchovává opravdové poklady světového umění. V rámci stálé expozice, která je tvořena chronologicky, má návštěvník možnost vidět průřez evropskými dějinami umění od středověku až do současnosti.

Budova Kunsthausu je rozdělena na dvě části, ta historická pochází již z počátku 20. století a představuje výběr umění až do konce 19. století. V moderní části, která vznikla v 50. a 70 letech 20. století ve stylu brutalistní architektury, jsou vystavena špičková díla od impresionismu přes evropskou avantgardu, americký abstraktní expresionismus a pop art až po současnost. K vidění jsou díla Vincenta van Gogha včetně jeho slavného autoportrétu se zavázaným uchem, Monetovy velkoformátové panoramatické pohledy na vodní hladinu, Chagallovy snové výjevy, a množství obrazů od Pabla Picassa, Juana Miró, Vasily Kandinského, Edvarda Muncha, Maxe Ernsta, Marka Rothka, Andyho Warhola, Roye Lichtensteina, Francise Bacona a mnoha dalších. Za zmínku stojí nádherný triptich muže v kadeřnickém salonu od Francise Bacona a velká sbírka soch od Alberta Giacomettiho, který jako rodilý Švýcar svěřil celou svou pozůstalost curyšskému Kunsthausu. K vidění jsou tak díla jako Kráčející muž nebo Vozík, která jsou dnes nejdražšími sochami vydraženými v aukci.

Kunsthaus Zürich, fotografie vybraných děl

Kunsthaus Zürich, fotografie vybraných děl

Napsat komentář