David Bowie a Aladinův blesk

V roce 1973 natočila anglická glam-rocková megastar David Bowie album Aladdin Sane, jehož fotografie s bleskem na tváři se stala jedním z nejslavnějších portrétů hudební historie.

 

Brian Duffy: David Bowie, Aladdin Sane (Album Cover), 1973

Brian Duffy: David Bowie, Aladdin Sane (Album Cover), 1973

Album Aladdin Sane následovalo po Bowieho veleúspěšném albu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, kde se zpěvák a jeho kapela převtělili do podoby vesmírného Ziggyho Stardusta. Název Aladdin Sane vznikl spojením slov A lad insane – šílený chlapec a Bowie na něm chtěl pokračovat ve vizuálně podobném stylu, jaký si vytvořil již pro Ziggyho Stardusta. Vzhledem k ohromnému úspěchu Bowieho předchozí desky se mamažer kapely rozhodl pro nové album angažovat fotografa Briana Duffyho, který byl v té době proslavený svými fotografiemi pro Vogue, Esquire nebo Telefraph.

Ve studiu, kde probíhalo focení si Bowie se svými spoluhráči všiml loga na Duffyho rýžovaru, které bylo ve tvaru blesku a přemýšleli, jak by jej mohli použít. Když jejich debatu uslyšel fotograf Duffy, vzal tužku a nakreslil tvar blesku z rýžovaru přes celý Bowieho obličej. Následně zavolali maskérku, která blesk vybarvila rtěnkou a slavný portrét byl téměř hotov. Duffy následně vytvořil sérii 16 fotografií, že kterých vybral jedinou, kde Bowie zavřel oči. K ní následně Duffy přidal ještě barevnou slzu, která zpěvákovi ulpěla na hrudi.

Brian Duffy: David Bowie, Aladdin Sane (Album Cover), 1973

Brian Duffy: David Bowie, Aladdin Sane (Album Cover), 1973

Přestože album Aladdin Sane nedosáhlo takového úspěchu jako předchozí Rise and Fall of Ziggy Stardust, právě jeho titulní cover se stal zdaleka nejslavnější a nejvíce reprodukovanou Bowieho fotografií vůbec.

Napsat komentář