Edward Hopper, mistr městských samotářů

Edward Hopper je jedním z nejvýznamnějších jmen americké moderní realistické malby. Narodil se v malém městě kousek od New Yorku a na počátcích své umělecké kariéry se věnoval především ilustraci. Pak se ale rozhodl navštívit tehdejší centrum umělecké tvorby, Paříž. V Evropě pobýval pár let zejména v prvním desetiletí 20. století a tvůrčí dojmy z ní mu v podstatě vystačily po celý jeho život.

Edward Hopper: Office in a Small City. Zdroj: www.metmuseum.org

Edward Hopper: Office in a Small City. Zdroj: www.metmuseum.org

Přestože se v té době ve Francii šířil především fauvismus, kubismus a brzy i čerstvě zrozená abstrakce, Hoppera to nechávalo poměrně chladným a nikdy se tímto směrem ve svých dílech nevydal. Naopak na něj zapůsobily poněkud starší vzory – duchovní otcové impresionismu Edgar Degas a Édouard Manet. Jejich kompozicemi a tématikou moderního městského života se inspiroval a vytvořil si svůj vlastní vizuální styl, kterým se dodnes inspirují mnozí figurální malíři.

Edward Hopper: Rooms by the Sea. Zdroj: www.edwardhopper.net

Hopperova zralá tvorba je typická sytými barvami a pravoúhlou kompozicí a zabývá se městskými výjevy z kaváren, domů a ulic se specifickou tichou a opuštěnou atmosférou. Postavy jsou buď samy, nebo osamocené v podivných nekomunikujících kolektivech.

Edward Hopper: The Nighthawks. Zdroj: www.edwardhopper.net

Takový popis přesně sedí i na Hopperův asi nejznámější obraz, Nighthawks z roku 1942. Za výlohou noční kavárny pozorujeme tři zákazníky pohrouženými do vlastních myšlenek. Kdyby obrazy vydávaly nějaké zvuky, tenhle by určitě zněl jako dosluhující zářivka. Nighthawks je tak snadno rozpoznatelný obraz, že se stal jakýmsi novodobým kultem, a to téměř doslova. Jeho rekonstrukce se objevila ve filmu Pennies fro Heaven a reagují na něj často i další umělci, kteří vytvářejí jeho vlastní verze. Jednoznačně nejznámější z nich je ta od britského street-artového mága Banksyho.

Banksy: The Nighthawks. Zdroj: nighthawksforever.blogspot.cz

Obraz Nighthawks se v různých variantách objevil už tolikrát, že dokonce existuje blog, který tento fenomén poměrně pečlivě mapuje.

Napsat komentář