• Home
  • /
  • Výstavy
  • /
  • Holubí letka v Galerii Jelení: Vasil to nezabil

Holubí letka v Galerii Jelení: Vasil to nezabil

V převlecích za holubí letku jsme tajně navštívili vernisáž v galerii Jelení. Studenti brněnské FaVU z ateliéru malířství I. zde od 19.7. do 7.8. 2016 pod kurátorským vedením svého vyučujícího Vasila Artamonova představují své aktuální práce. 

Galerie Jelení: Zabij v sobě Vasila, 19.7. až 7.8.2016

Galerie Jelení: Zabij v sobě Vasila, 19.7. až 7.8.2016

Vpravdě je však výstava pro diváka lehce zapeklitým oříškem, protože Vasil, který výstavu nazval Zabij v sobě Vasila, v sobě, ostatně podle očekávání, Vasila vůbec nezabil. Naopak je zde přítomen velmi výrazně, ujal se totiž jak kurátorského výběru jednotlivých děl, tak jejich instalace a také je autorem nepřehlédnutelné centrální malby přes celou podlahu galerie, jejímž motivem je kopie Picassova obrazu Zátiší s býčí hlavou. Důvod výběru tohoto motivu s býčí lebkou nám ale zůstává zahalen tajemstvím. Obrazy studentů nemrtvého Vasila však pomyslně vyrůstají z jím pomalované podlahy. Některé jsou o ni jen ledabyle opřené, jiné jsou zavěšené ze stropu a tiše nad ní levitují. Artamonov zde podle našeho holubího přesvědčení chtěl narazit na kontroverzi současného pojetí role vedoucích uměleckých ateliérů, kdy se tvorba umělců často nezdravě přibližuje tvorbě profesorů. Ti, ať už zaslepeni svým uměleckým egem nebo pouhou silou své osobnosti způsobují, že po šesti letech studia školy opouštějí jejich klony. Tomu se však prozíravý Vasil chtěl jistě vyhnout a vtipně na tento nešvar našeho uměleckého vzdělávání upozornit…

Dost však Vasila. Výstava představuje celkem 27 obrazů od 12 autorů. Některé jsou vystaveny v autorských sériích, jiné jsou kolektivní prací několika studentů. Z vystavených prací nás obzvláště zaujala díla Vandy Kováříkové a Jolany Korbičkové, do kterých navíc tajně pronikl sám Vasil, který jim některé obrazy převrátil vzhůru nohama a jiné otočil čelem ke zdi tak, aby byl divák co nejvíce zmaten. Je ale pravdou, že jsme to až do momentu, kdy nám tuto intervenci neprozradila jedna z autorek, nepoznali.

Banánová holubí letka si však z výstavy odnesla jeden opravdu nezapomenutelný zážitek. A sice elegantní komentovanou prohlídku výstavy ve virtuózním podání jednoho z autorů Přemysla Procházky, který nám s dikcí a ladností sobě vlastní vylíčil všechna tajemství výstavy, včetně peprných zákulisních drbů. I díky němu jsme potom opouštěli galerii zcela spokojeni… A ovíněni.

P.S.: Vzkaz pro další členy holubí letky: výborné víno mají v Jelení za 20,- Kč 🙂

IMG_1897

IMG_1898

Galerie Jelení: Zabij v sobě Vasila, 19.7. až 7.8.2016

Galerie Jelení: Zabij v sobě Vasila, 19.7. až 7.8.2016

Napsat komentář