• Home
  • /
  • Výstavy
  • /
  • Nejasná poselství Daniela Balabána v Ostravě

Nejasná poselství Daniela Balabána v Ostravě

Holubí letka ArtBanany se o tomto víkendu snesla na prázdninami a sluncem unavenou Ostravu, kde se milovníci umění nacházejí všude jinde jen ne v galeriích. Langoše, koupáky a vůně opalovacích krémů s malinovkou vyhrály nad touhou poznávat umělecké skvosty ve 35° C.

My v ArtBananě jsme ale nezničitelní a odolní vůči povrchním lákadlům letního počasí. Vydali jsme se proto do ostravské Galerie výtvarného umění, kde má v současné době až do 4.9.2016 výstavu malíř a profesor malby na místní fakutě umění Daniel Balabán.

Daniel Balabán: Nejasná poselství, Galerie výtvarného umění v Ostravě, 17.6. až 4.9. 2016

Daniel Balabán: Nejasná poselství, Galerie výtvarného umění v Ostravě, 17.6. až 4.9. 2016

Výstava s názvem Nejasná poselství dostala v galerii vskutku impozantní prostor, protože zabírá hlavní sály v prvním i druhém patře. Svým rozsahem se tak může téměř měřit s velkými kolektivními výstavami jako Černá slunce nebo Sváry zření, které zabíraly podobnou plochu. Alespoň z naší holubí zkušenosti v GVUO většinou takovouto plochu samostatným výstavám současných autorů většinou nevěnují. Z tohoto pohledu Danielu Balabánovi v Ostravě opravdu vzdávají velký hold a úctu.

Výstava je chronologicky rozdělena na dvě části. V hlavní výstavní síni jsou k vidění Balabánova plátna z posledních cca 10 let, v horním patře se pak kurátoři výstavy Jiří Jůza a Renata Skřebská rozhodli představit průřez autorovy tvorby od 80. do nultých let. Nutno podotknout, že již při vstupu diváka obejme Balabánova jemná poetika všednosti prostoupená zvláštní až duchovní symbolikou. Postavy v obrazech působí jakoby se vznášely ve zvláštním prostoru, který je nám všem velice blízký, ale plyne velmi pomalu. Často v nich spatříme odkazy na komerci, konzum, nebo jen zastavený moment třeba na pláži. Balabán však nekritizuje, pouze zaznamenává mlhavé záblesky pocitů a vzpomínek, které má hluboko v sobě každý z nás. V prvním patře galerie nás kurátoři berou na rychlou prohlídku Balabánovy tvorby posledních 30 let, kterou protíná jak zpětný vývoj jeho snového pozorování tak abstrakce. Výstava končí a zároveň z určitého pohledu vrcholí Balabánovými nejstaršími obrazy z průběhu 80. let. Zde se vyrovnává s náboženskou tématikou, kterou po svém ohýbá až do určité velmi jemné grotesky. Svatý Šebestián v podobě ženského torza prostříleného brčky, Kristus na kříži něžně objímající ženu nebo erotická svatá Kateřina ochutnávající ostří meče.

Daniel Balabán: Svatá Kateřina, 1993, kombinovaná technika na plátně, sbírka Richarda Adama

Daniel Balabán: Svatá Kateřina, 1993, kombinovaná technika na plátně, sbírka Richarda Adama

Tvorba Daniela Balabána prezentovaná na výstavě Nejasná poselství tedy zvláštně graduje v opačném směru. Určitá razantnost sdělení nejstarších obrazů se postupně ztrácí v jemném oparu sdělení o plynoucí každodennosti. V Balabánově podání je ale každodennost krásná. Plyne téměř stejně jako sny, v záblescích toho, co jsme prožili a spojuje se nám s něčím zázračným.

IMG_2010

IMG_2015

IMG_2023

IMG_2038

FullSizeRender-2 FullSizeRender-1

 

Napsat komentář