Piero Manzoni a jeho konzervovaná ironie :-)

Včera by oslavil narozeniny jeden z nejvýraznějších italských avantgardistů, Piero Manzoni.

Piero Manzoni a jeho hrad z plechovek. Zdroj: www.pieromanzoni.org

Piero Manzoni a jeho hrad z plechovek. Zdroj: www.pieromanzoni.org

Manzoni byl mistrem ironie promyšlené do nejmenšího detailu. Jeho nejznámější dílo, Merda d’Artista neboli Umělcovo hovno, dodnes zůstává tak trochu záhadou.V roce 1961 Manzoni naplnil a zapečetil 90 plechovek označených zmíněným nápisem. A protože otevření plechovky by nenávratně zničilo nejen konkrétní exemplář, ale i celý umělecký koncept, nedovolil si dosud nikdo žádnou z nich otevřít – alespoň pokud je nám známo. Není se čemu divit, Manzoniho plechovky neseženete lacino. Původní hodnotu umělec vyčíslil na váhu podle aktuální ceny zlata, loni už se jedna z nich prodala v Christie’s v přepočtu téměř za 6 milionů korun. Co se ale skutečně skrývá uvnitř, zůstává otázkou.

Piero Manzoni: Merda D'Artista, 1961. Zdroj: Wikipedia

Piero Manzoni: Merda D’Artista, 1961. Zdroj: Wikipedia

Omezovat Manzoniho tvorbu jen na Merda d’Artista by ale byl hřích. Stejnou pozornost si zaslouží i řada dalších jeho děl, například jen o trochu ranější Fiato d‘Artista  – Umělcův dech. Tentokrát šlo o balónky tří různých barev, každý z nich plně nafouknutý a připevněný k nadepsanému dřevěnému podstavci.

Piero Manzoni: Fiato d'Artista, 1960. Zdroj: Wikipedia

Piero Manzoni: Fiato d’Artista, 1960. Zdroj: Wikipedia

Manzoniho tvorba je protkaná tématy jako hranice tělesnosti, intimita umělce nebo definice umění. Škoda, že se dožil pouhých 29 let, svou nevyčerpatelnou nápaditostí nás mohl zahrnovat ještě mnohem déle.

 

…nevyčerpatelnou nápaditostí oplývají i čeští umělci. Nakoukněte s námi třeba do ateliérů některých z nich 🙂

Napsat komentář