ArtBanana varuje: pozor na Stendhalův syndrom

Většina art labužníků asi uvítá každý obohacující umělecký zážitek a pochopitelně se všichni řídíme pravidlem čím víc, tím líp. ArtBanana vás ale v této souvislosti dnes musí upozornit i na jedno kritické nebezpečí, které na vás ve světě umění a estetické extáze číhá. To nebezpečí se jmenuje Stendhalův syndrom.

Stendhal – ty oči si něco zažily. Zdroj: elwood.fr

Syndrom poprvé popsal právě spisovatel Stendhal, kterého z povinné četby známe zaručeně všichni. Ta dramatická chvíle nastala při jeho první návštěvě Florencie. Je známá věc, že Florencie je jedno z nejkrásnějších měst vůbec, protkané skrz naskrz dechberoucí architekturou i těmi nejnádhernějšími sochami a malbami, které kdy byly stvořeny.

Sandro Botticelli: Zrození Venuše. Jedno z mistrovských děl, která jsou ve Florencii k vidění. Zdroj: Wikipedia

Sandro Botticelli: Zrození Venuše. Jedno z mistrovských děl, která jsou ve Florencii k vidění. Zdroj: Wikipedia

Pro tak citlivou duši, jak Stendhal jistě byl, se však takové množství povznášejících estetických vjemů málem stalo osudným. Nádhera kolem ho zcela pohltila a on poprvé zakusil to, co následně popsal ve své knize Neapol a Florencie, a co bylo podle něj následně nazváno Stendhalovým syndromem, nebo také Florentským syndromem:  „Byl jsem v jakési extázi, z myšlenky, že jsem ve Florencii, blízko velikánům, jejichž hrobky jsem viděl. Pohlcený rozjímáním o posvátné kráse… dosáhl jsem bodu, kdy člověk zažívá s nebeské pocity… Všechno mluvilo tak živě k mé duši. (…) Když jsem opouštěl kostel Santa Croce, měl jsem bušení srdce, jemuž v Berlíně říkají „nervy“. Život ze mě vyprchával. Šel jsem strachuje se, že upadnu.

Bazilika Santa Croce ve Florencii. Zdroj: Wikipedia

Bazilika Santa Croce ve Florencii. Zdroj: Wikipedia

Zní to možná úsměvně, ale přestože psychiatři dlouho o existenci Stendhalova syndromu pochybovali a vedli diskuze, dnes je to zcela existující diagnóza, jejíž symptomy jsou následující:

  • rychlý srdeční tep
  • závratě
  • mdloby
  • zmatenost
  • halucinace
  • žaludeční bolesti
  • dušnost
  • záchvaty paniky

To vše může nastat, je-li umělecké dílo, nebo snad i obzvlášť působivé dílo přírody, tak nádherné, až pozorovatele zcela přemůže. Personál florentské nemocnice Santa Maria Nuova je údajně již zvyklý na turisty trpící výše popsanými symptomy.

Stendhal nebyl sám, komu Botticelli ve Florencii učaroval. Zdroj: controradio.it

Stendhal nebyl sám, komu Botticelli ve Florencii učaroval. Zdroj: controradio.it

O Stendhalově syndromu dokonce v 90. letech vznikl i film. Ten jsme sice v ArtBananě ještě neviděli, ale už z traileru cítíme tu úzkost:

Je zajímavé, že Italové jsou podle všeho proti Stendhalovu syndromu imunní. Buď jsou na tu grande bellezzu prostě už zvyklí, nebo provádějí nějakou tajnou plošnou vakcinaci.

Ostatní národy tedy nelze než důsledně varovat před tímto nebezpečím, zejména teď, v době letních dovolených a před začátkem nové podzimní výstavní sezóny. Buďte zodpovědní a zbytečně neriskujte!

Napsat komentář