Navštívili jsme ateliér Matyáše Maláče

Nedaleko Národního divadla v ulici Opatovická se nachází v jednom ze starých secesních domů ateliér malíře Matyáše Maláče. Nedávno jsme u příležitosti focení jeho nových prací navštívili jeho ateliér.

Matyáš Maláč patří k nové generaci umělců, kteří vzešli z uměleckého prostředí inspirovaného městskou graffiti scénou. Ta se v Praze živě etabluje již více než 20 let. K podobnému vývoji a stylu malby, který je v současné době napříč Berlínem, Vídní nebo Prahou velmi oblíbený, prošli také další autoři, kteří jsou zastoupeni na webu ArtBanany. Např. Julius Reichel, Serhij Ďakiv nebo Matěj Olmer jsou těsně spojeni s městským prostředím a jeho typickou drsnou vizualitou.

Dosavadní vývoj tvorby Matyáše Maláče a jeho definitivní přechod k abstrakci proběhl z hlediska pozorovatele ve velmi rychlém sledu. Rychle vznikající mnohačetné série obrazů započaté zájmem o rostlinné motivy, krajinu nebo květinová zátiší jsou podpořeny ohromným nasazením a energií, kterou Maláč nechává absorbovat do svých pláten. Realita se v jeho obrazech tříští a divákova pozornost je odváděna od mlhavě rozpoznatelných rostlin kamsi do prostoru za obrazem. Do dálek a abstraktních tvarů ztrácejících se v mnoha barevných vrstvách. Jeho nejnovější obrazy v sobě skrývají inspiraci městským prostředím, ale také velikány jako např. Diego Velázquez, Gerhard Richter, nebo Jean-Michel Basquiat. Matyáš Maláč v poslední době cestuje po Evropě a snaží se přímým kontaktem s díly velkých malířů historie načerpat bezprostřední inspiraci také pro svou tvorbu. A zdá se, že se mu to daří, protože přes své mládí si již plně vytvořil svůj jasný a rozpoznatelný styl.

matyas_malac4

matyas_malac7

matyas_malac3

matyas_malac5

matyas_malac6

matyas_malac1

matyas_malac2

Napsat komentář