• Home
  • /
  • Výstavy
  • /
  • Gallery Weekends – Když města ožívají současným uměním

Gallery Weekends – Když města ožívají současným uměním

V roce 2004 se v Berlíně skupina galeristů rozhodla uspořádat speciální akci. Formát, který nemá v rámci oboru obdoby a který dle jejich mínění na umělecké scéně chyběl. A zatímco je Paříž známá svým Fashion Weekem a Miláno zase veletrhem designu, do Berlína se každoročně sjíždí sběratelé z celého světa na Gallery Weekend.

Kemang Wa Lehulere: Bird Song v Deutsche Bank KunstHalle. Zdroj: artmag.com

První ročník byl přitom skromnou akcí, při které několik kurátorů připravilo doprovodný program ke svým výstavám. Návštěvníci tak v podstatě mohli zažít více přednášek a vernisáží během jednoho dne, potkat se s umělci a celkově si udělat obrázek o současné berlínské umělecké scéně.

Eva Koťátková: Diary of a Stomach v Galerii Meyer Riegger. Zdroj: galleriesnow.com

Za 13 let berlínský Gallery Weekend ušel dlouhou cestu. Letošního ročníku, který probíhal od 28. do 30. dubna, se oficiálně účastnilo 47 galerií a zaznamenáno bylo přes 20 tisíc návštěvníků. Po městě korzovaly černé limuzíny s VIP sběrateli převážně z Ruska, Číny a Spojených států, zatímco místní objížděli galerie na kolech. Směsice VIP person, studentů umění a baťůžkářů tak dotváří specifickou atmosféru a jen podporuje pestrou paletu uměleckých a kurátorských přístupů ze strany pořadatelů. Kromě soukromých galerií byly do akce zapojeny i oficiální instituce, jako Bauhaus-Archiv, nebo Berlinische Galerie a neoficiálně se jí účastní celá řada dalších kunsthalle a výstavních prostor, které sice nejsou na seznamu, ale často jsou stejně, ne-li více zajímavé, než oficiální spoty. Rozhodně se vyplatí navštívit třeba bytové galerie, kam si místní zvou výtvarníky, kteří pak v jejich obydlí připraví dočasnou instalaci, nebo představí nová díla. Během let se navíc formát Gallery Weekendu rozšířil do Budapeště, Paříže nebo Bruselu a letos konečně i do Prahy.

Jonas Burgert: ZEITLAICH v Blain Southern Gallery. Zdroj: galleriesnow.net

Iniciátorem pražské verze Gallery Weekendu je Nová galerie v čele s Ninou Hedwic Mainerovou, která oslovila další soukromé subjekty. Poslední květnový víkend tak bude Praha pulzovat současným uměním a veřejnosti se otevře více než 45 míst. Po vzoru Berlína pak bude souběžně probíhat doprovodný program v podobě přednášek, komentovaných prohlídek nebo besed s umělci a kurátory. Pražská umělecká scéna by tak měla vyjít vstříc sběratelům a znalcům, ale i laikům nebo milovníkům umění, kteří dosud navštěvovali jen Rudolfinum a Národní galerii. Malé umělecké subjekty mají totiž dost odlišnou atmosféru, kterou se vyplatí alespoň jednou za rok zažít.

Pražský Gallery Weekend. Zdroj: galleryweekend.cz

Autor článku: Ondřej Balada

Napsat komentář